Slovník pojmů oken a dveří

V našem slovníku pojmů postupně najdete známé i méně známé výrazy, fráze i zkratky, na které můžete v našem světe oken, dveří a posuvných dveří narazit.

A-H

Bezpečnostní skla

O bezpečnosti skel se zpravidla mluví ve spojitosti s ochranou majetku nebo ochranou zdraví. Tento cíl splňují 2 typy skel, které mají své specifické vlastnosti.

1. Tepelně tvrzená skla - jejich použití je poměrně hojně rozšířené. Takové sklo vzniká zahřátím na cca 600°C a následně prudkým zchladnutím. Vyniká vysokou mechanickou i tepelnou odolností. Díky jinému vnitřnímu napětí se sklo při rozbití rozpadne na neostré úlomky a sníží tak riziko poranění.

2. Vrstvené (lepené) bezpečnostní sklo - mezi min. 2 tabulemi skla je vložena jedna nebo více speciálních fólií. Sklo je pak odolné vůči úderu nebo nárazu tupých nebo ostrých předmětů. Při rozbití skla nedojde k jeho roztříštění, ale úlomky zůstanou na fólii. Výhodou tohoto skla je navíc, při správném složení, i snížení hladiny hluku.

Distanční rámečky

Nachází se mezi skleněnými tabulemi izolačních skel (dvojskel i trojskel). Udržuje stejnou vzdálenost mezi jednotlivými tabulemi. Nejznámější jsou tzv. "teplé rámečky", které jsou zpravidla z nerezi. Přispívají k lepší tepelné izolaci a snižují vznik rosení mezi tabulemi.

Dřeviny

1. Smrk - nejpopulárnější a cenově nejdostupnější dřevina, která patří především mezi měkké dřeviny (podobně jako borovice). Ačkoliv je označeno jako měkké dřevo, je pevné a pružné (velmi dobře se zpracovává). Díky své světlejší barvě je vhodná i pro méně výrazné odstíny, u kterých vynikne kresba tohoto dřeva. Nejčastěji se volí smrk napojovaný nebo fixní, které se liší přiznaným / nepřiznaným napojením lamel.

2. Modřín - jedna z nejkrásnějších dřevin vyniká nejen svými vlastnostmi, ale především vzhledem. Jedná o dřevo, které je velmi pevné, odolné vůči hnilobě a povětrnostním vlivům. Často vynikne ve spojení s dřevostavbami.

3. Meranti - exotická dřevina z jihovýchodní Asie, která velmi dobře snáší vzdušnou vlhkost. Struktura dřeva je velmi podobná dubu a jedná se o tvrdou dřevinu (tvrdší než smrk). Dodává se vždy ve fixním provedení, u kterého není vidět napojení lamel. 

4. Dub - velmi tvrdá dřevina, která se vyznačuje svou výraznou texturou a masivním vzhledem. Cena oken v této dřevině je podstatně vyšší, než u ostatních dřevin. 

Dřevohliníkové okno

Jedná se o dřevěné okno, které je z venkovní části opláštěno hliníkem. Ten má za cíl chránit okno proti povětrnostním vlivům a dělá tak z okna téměř bezúdržbový výrobek. Ať už je venku sibiř nebo sahara, hliník poskytne oknu nejvyšší ochranu, aby sloužilo co nejdéle. U těchto typů oken je možné využít naprosto přírodních bezbarvých odstínů, kdy vnikne nejkrásnější kresba dřeva.

Dvoubarevné provedení

Všechny naše výrobky umíme dodat v jednobarevném provedení (lazura nebo RAL) anebo v jejich kombinacích. Venkovní strana tak může být např. plnou krycí barvou a interiérová strana bude v některém z odstínů lazur, aby více vynikla kresba dřeva.

Eurookna

Jedná se o dřevěná okna z lepených / vícevrstvých profilů (lamel). 

 

I-Q

Izolační sklo

Dvě nebo tři tabule plochého skla s distančními rámečky jsou v dnešní době nejčastější formou izolačních skel.

Dvojskla mají v dnešní době menší zastoupení a používají se spíše do neobytných prostor. Jejich izolační vlastnosti jsou dobré, nicméně nízkým cenovým rozdílem a výrazně lepší tepelnou izolací jsou dnes z užívání vytlačovány trojskly. Vnější okraj skla je utěsnen trvale pružným tmelem a vynikajícími fyzikálně-mechanickými vlastnostmi.

Skupiny skel: tepelně izolační skla, bezpečnostní skla, protihluková skla, skla se solárními zisky, reflexní skla

Okapnice

Zpravidla hliníková okapnice chrání spodní profil křídla a rámu proti dešťové vodě a zároveň zajišťuje její rychlý odtok. Předností / odlišností oken DARE je dodání oken bez plastových koncovek, které mohou v průběhu let ztrácet na kvalitě a působit nevzhledně.

Ornamentní sklo

Jedná se o vzorované sklo, které svým vzhledem nejčastěji plní designový nebo"bezpečnostní" účel (např. snížení průhlednosti). Snížení průhlednosti omezí i propustnost světla do interiéru.

Ostění

Jde o vnitřní plochu otvoru ve stěně, ve které je umístěno okno nebo dveře. 

Parozábrana

Jde o vnitřní plochu otvoru ve stěně, ve které je umístěno okno nebo dveře. 

 

R-Z

Součinitel prostupu tepla

Součinitel prostupu tepla vyjadřuje, kolik tepla unikne konstrukcí o ploše 1 m2 při rozdílu teplot jejích povrchů 1 K. Nižší hodnota U značí, že oknem / dveřmi unikne méně tepla a výrobek má tak lepší izolační vlastnosti.  Je také hlavním ukazatelem pro získání dotací Zelené úsporám, které mohou výrazně snížit celkové vynaložené náklady.

Skryté kování

U oken v tomto provedení nejsou vidět žádné závěsy (panty) mezi rámem a křídlem. Jde tak o designový prvek. Nejčastěji je k vidění u nejnovějšího profilu IV92 FLATLINE, které má slícované křídlo s rámem na interiérové straně.

Tepelný most

Jde o místo v konstrukci, kde dochází k výrazným únikům tepla. Interiérová strana je pak chladnější, než exteriérová. Kvalitním výrobkem, odbornou montáží i použití tepelně izolačních prvků se tyto tepelné mosty přerušují.